Etiketler

, ,

Günlük yaşantımız içerisinde bir çok defa beden dili kullanımı ve beden dilinin iletişimde ki yeri ile ilgili bir şeyler duyuyoruz. Hatta bunu kendi ilişkilerimizde de deneyimlemek mümkün. Peki hiç düşündünüz mü, beden dilimizi kontrol altına almanın diğer insanlarla olan iletişimimize etkisi dışında, kendimiz hakkındaki düşüncelerimize etkisi var mıdır diye?

Amy Cuddy, Harvard’da sosyal psikoloji alanında öğretim üyesi, güçlü ve zayıf duruşların beyin ile etkileşimi üzerinde duruyor. Araştırmalar esnasında üzerinde durulan soru şu: kendi sözsüz dilimiz, kendimiz hakkında ne düşünüp ne hissettiğimizi yönetiyor mu? Cevap: evet. Güçlü duruş karşısında bedenin üstünlük hormonu olan testosteron oranının arttığı,  stres yaratan kortizol oranının ise düştüğü gözlemleniyor.

Amy Cuddy’nın öncelikli tavsiyesi ise, özellikle stresli durumlarda, kendinize güveninizin olmadığı çeşitli tartışmalarda, 2 dakikalığına da olsa, ortamdan uzaklaşıp bir asansörde, tuvalette güçlü duruşu taklit etmek ve buna bağlı olarak hormonların salgı oranlarının değişmesini sağlamak.

Konuşmasında kendi deneyimleri ve çalışmalarından da bahseden Amy Cuddy, güçlü duruşunun özümsenebilir ve hayata kalıcı olarak geçirilebilir olduğunu düşünüyor.