Etiketler

, , , , , , ,

Haftanın 5 günü bütün gün ofiste oturuyorsun, her ayağa kalktığın anda sırtına bir bıçak saplanıyor mu?

Bel ve sırt

Doğru duruş omurga için hayati önem taşır.

Trafikte arabada otururken belin seni canavar sürücülerden daha mı çok rahatsız ediyor?

Çantan 1 saatin sonunda omzunda dayanılmayacak bir ağrıya mı sebep oluyor?

İşte ağrını azaltacak belki de tamamen geçirecek bir kaç öneri:

  1. Bel incinmesinin ilk işaretlerinde belinize soğuk kompres uygula ve 20 dakika beklet. Sancıyı yatıştıracak bu tedaviyi 15 dakikalık aralıklarla tekrar et. Buz torbası veya soğuk jel torbası tercih et. Evde bunlardan bulamıyorsan dondurulmuş bezelye veya mısır torbası buz torbasına iyi birer alternatif olabilir.
  2. Arnika jeli (eczanelerde bulabilirsin) veya merhemi iltihaplanmayı önleyici özelliğiyle kas ağrısını ve hassasiyetini azaltır, iyileşme sürecini de hızlandırır. Ağrı geçene kadar günde 3-4 defa bol miktarda jeli veya merhemi ağrıyan sırtına veya beline uygula.
  3.  Kedi otu, takke ve gilaburu karışımı kas spazmını ve ağrıyı azaltır. Hemen bir ağrı kesici almak yerine bu karışımı denemelisin. 30 ml kedi otu özü, 30 ml takke özü, 30 ml gilaburu özünü (hepsi neredeyse bütün aktarlarda bulunabilir) karıştır. İyice çalkaladıktan sonra yarım tatlı kaşığı karışımı az miktarda sıcak suya ilave ederek iyileşene kadar günde 3-4 defa iç.
  4. Sırt ve bel ağrılarını önlemek için sırt ve karın kaslarını güçlendirmelisin. Bacakları kırarak mekik çekmek en basit ve en etkili egzersizdir. Mekik çekerken kollarınla boynunaasla baskı yapmamayı unutma.
  5. Kasların ne kadar esnek olursa bu tür ağrılarla o kadar az haşır neşir olursun. Her yapılacak esneme hareketleri hem hareket kabiliyetini arttıracak hem de kaslarındaki baskıyı azaltarak çok daha az ağrı çekmeni sağlayacaktır.

Sırt ve bel ağrılarının başlıca sebepleri duruş bozuklukları, egzersiz eksikliği, karın ve sırt kaslarının zayıflığı, ağır cisimleri yanlış bir biçimde kaldırma alışkanlığıdır. Bunların hepsini ileriki günlerde ele alacağız. Ancak bu tür ağrılar ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir, geç kalmadan bir doktora görünmek faydalı olacaktır.