Etiketler

, , , ,

Sigara içmek ölümdür. Evet, bunu anlatmanın daha kolay bir yolu yok. Her ne kadar etrafta 90 yaşına kadar günde 3 paket sigara içen örnekleri bana göstermeye çalışsan da her 8 saniyede bir bir insanın tütün mamülleri yüzünden öldüğünü, ve yılda 5 milyon ölümün bu yüzden gerçekleştiğini hatırlaman gerekir.

Sigara ömrünü kısaltmayacak olsa bile (ki bunu hiçbirimiz bilemeyiz) sende ölüme yol açacağı aşikar. Her içine çektiğin nefesle beyin hücrelerin dahil bir çok hücren ölüyor. Daha da kötüsü yeni hücre yapımı da engelleniyor. Artık sigara=ölüm olduğunu fark ettin değil mi?

Aslında çok şanslısın çünkü asla çok geç değil. Vücudun o kadar mükemmel bir sistem ki sen ona zarar vermeyi bıraktığın saniyede kendini yenilemeye başlıyor. Yeterli zaman geçtikten sonra hiç sigara içmediğin zamanki sağlığına kavuşuyorsun. O zaman ne duruyorsun? Şimdi, tam şu an en güzel zaman!sigaradansonra

Allen Carr’ın milyonlara sigara bıraktıran yöntemi ve kitabı sana bu konuda çok yardımcı olabilir. Web sitesi de http://www.allencarrturkiye.com/. İstersen onlardan veya farklı bir uzmandan yardım da alabilirsin.

Ama şunu unutma, zaten derinden, gerçekten kalbinden istediğin zaman bu aslında senin için çok kolay olacak. Şimdi derin bir nefes al, bunu hala yapabildiğin için şükret ve sigarayı bırak. İnan bana her sabah bırakabildiğin için kendinle gurur duyarak uyanacak, her gece yatağa yattığında kendine teşekkür edeceksin.

“Sigara içiyorsanız iki tip korku arasında kalırsınız. Bir tarafta ‘Beni öldürüyor, çok para gidiyor, pis, iğrenç ve hayatımı kontrol ediyor.’ korkusu var, diğer tarafta ‘O küçük zevkim, desteğim olmadan hayatın tadını nasıl çıkarırım, stresle nasıl baş ederim.’ korkusu.Sigarayı bırakırsanız korkunç bir travma geçireceğinizden, başarsanız bile içme isteğinizden asla tam olarak kurtulamayacağınızdan korkuyorsunuz. Sigara içenler bu iki tip korkunun da nedeninin sigara içmek olduğunu anlayamaz. Sigara içmeyenler bu korkuları zaten hiç yaşamazlar. Sigara içenlerin fark etmeleri gereken şey budur.” (Allen Carr)