Etiketler

, , , , , , ,

Imageİlk 10 dakikada kanına 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. 100 katı olmasının yanı sıra bu miktarın vücuda sadece 10 dakika içinde girmesi çok ama çok zararlıdır.

İlk 20 dakikada kan şekerin aşırı şekilde yükselir çünkü şeker kana çok hızlı karışır. Kan şekeri yükseldiğinde vücut doğal olarak buna karşı koymak ister. Karşı koyma mekanizması da kan şekerini düşürücü etkisi olan insülin hormonunu salgılamaktır. Bunun sonucu olarak pankreasında aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

40 dakika içinde kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker salgılanarak kana karışır ve kan şekeri tekrar yükselir.

45 dakika içinde beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar. Bu eroinin etkisine benzer bir etkidir ve kolanın bağımlılık yaptığı bir çok araştırmayla kanıtlanmıştır.

60 dakika içinde vücut şekere karşı yaptığı savaşı kazanır, salgılanan insülinle birlikte kan şekeri çok tekrar düşer ve ani açlık hissedilir. Sen bunun üzerine bird aha kola içer veya tatlı bir şey yersen vücuduna savaşması için bir ordu daha yollamış olursun.

Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir. Vücudunun açlık hormonuna ve kan şekerini düşürücü etkisi olan hormona direnç geliştirmesi demek senin çok daha sık acıkman ve çok daha geç doyman demektir. Şişmanlık bir hastalıktır, bir çok hastalığın da başlıca nedenlerindendir. Vücutta bu iki hormona geliştirilen direnç şişmanlığın habercisidir.

Bunları okurken aklından zaten zero içtiğini sıfır şeker içerdiği için bunların hiçbirinin başına gelmeyeceğini düşünenleriniz var, o yüzden devam ediyorum.

ÜZERİNDE LIGHT / DİYET / SIFIR ŞEKER YAZAN HİÇBİR ÜRÜNÜ TÜKETME!!!

Biraz sert oldu, ama ülke olarak uyanmamız lazım. Bana şunun cevabını verebilir misin? Sen tatlı yaparken şekeri azıcık az koyunca bütün tatlının tadı kaçıyor da üzerinde “sıfır şeker, light, diyet, çok sağlıklı, hemen bunu ye hiç kilo almazsın” yazan şeylerin çoğunun tadı çok güzel oluyor? Ya da sen çayının tadını güzelleştirmek için 3 küp şeker atman gerekirken minicik bir tatlandırıcı onu nasıl şerbet kıvamına getirebiliyor?

Cevap: ASPARTAM ve diğer yapay tatlandırıcılar

Aspartam küp şekerden 200 kat daha tatlıdır, yapay tatlandırıcıların en meşhurudur. 2008’de yapılan bir araştırmaya göre piyasada 6000 çeşit hazır gıdanın içinde bulunduğu tespit edilmiştir. Dünya çapında yapılan araştırmalar hala zararını kanıtlayabilmiş değildir. Tahmin edersin ki yapay bir tatlandırıcının insan vücuduna verdiği zararın 20 senedir çözülememesi çok ilginç (!) İşin içinde ekonomik etkenler var, Coca Cola ve bir çok daha dev firmanın gelirleri var.

Çok girmek istemiyorum bu tür konulara ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim. 2008 yılına kadar ilaç firmalarının sponsor olduğu araştırmaların %100’ü aspartamı zararsız bulurken bağımsız araştırmaların %92’si zararlı olduğu kanısına varmıştır.

Aspartamın formülünde aspartik asit, fenilalanin ve metil alkol bulunur. Aspartik asit sinirsel bir uyarıcıdır. Fenilalanin bir amino asittir ancak fazla alındığında beyin hücreleri için zararlıdır. Metil alkol de bildiğin ispirto işte…

Yine de tercih senin… Ama bence market alışverişimde eline aldığın her paketin arkasını çevirip içeriğine bir bak. Aspartam veya herhangi başka bir tatlandırıcı görürsen alma. Hatta telaffuz dahi edemediğin şeyleri içeren hiçbir gıdayı tercih etme 🙂