Etiketler

, , , , , , ,

green-tea1

Yeşil çay yaklaşık 5000 yıldır Çin’de, Japonya’da ve Hindistan’da tıbbi amaçlarla kullanılıyor. Peki bu kadar yararı herkesin dilinde olan bu çay gerçekten bahsedilen kadar yararlı mı? Neye karşı koruyor? Günde ne kadar içmeli? Fazlası zararlı mı? Hamilelikte yeşil çay içilir mi?

Öncelikle şunu bil ki yeşil çay hakkındaki araştırmalar halen sürüyor. Şimdiye kadar ortaya çıkan sonuçlar bundan mucizevi bir şifa kaynağı gibi bahsetse de insanın yine de kendi vücudunu dinlemesi, ona göre davranması çok önemli. Bir hastalık tedavisinde tek başına yeterli değildir, ancak tedaviye yardımcı ve destekleyici olarak kullanılabilir.

Yeşil çay kateşinler ve kateşin türevlerini kapsayan flavonoidler bakımından zengindir. Kateşin, çay ve bazı meyve ve sebzelerde bulunan antioksidan etkili bir flavonoid grubudur, bazı bitkilerden elde edilen çözünebilir, kimyasal bir maddedir ve yeşil çayın şifa olarak görülmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Dünyanın birçok yerinde yapılan birçok araştırma sonuçlarına göre kateşinin beyin hücrelerin ölümünü engellediği, hasar görmüş nöronları düzelttiği, kanser hücrelerini apipoitoza (hücre intiharına) zorladığı öne sürülmüştür. Kateşin vücutta emildikten sonra hedef dokulara ulaşarak kansere karşı aktivite göstermektedir. Kanser oluşumunun tüm safhalarında (proliferasyon, transformasyon, inflamasyon, apoptozis, metastaz ve işgal safhaları) tersine etki sağlayarak kanser hücresine karşı savaşmaktadır. Ayrıca tümörleri de küçültür.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki yeşil çayın veya kateşin (EGCG) içeren besin desteklerinin kilo yönetiminde, kan şekeri kontrolünde ve kalp damar hastalıkları risklerinin azaltılmasında faydası vardır. Bunu vücuttaki yağ yakımını arttırarak başarır. Yağ yakımının artması yağ dokusunun azalmasını sağlar. Azalan yağ dokusu sayesinde obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları riski de azalmış olur. İdrara çıkmayı kolaylaştırdığı için böbrek sağlığı açısından yararlıdır.

Hong Kong’da hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre yeşil çay içerisinde bulunan kateşinin göze iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle göz sağlığı açısından da çok faydalıdır.

Yeşil çay, içerdiği “polyphenol” antioksidan maddesi nedeniyle, damarlarda genişlemeye yol açarak kan basıncını düşürür. Tansiyonu ayarlar. Yeşil çaydaki antioksidan E vitaminindekinden 20 kez daha kuvvetlidir. Kolesterolü düşürür, içindeki polisakkaritler sayesinde kan şekerini ayarlar, içindeki fluorid sayesinde diş çürümesini engeller, zararlı bakterileri öldürürür, ağız kokusunu önler, iştahı kontrol altında tutar, vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur.

Yeşil çay içindeki C vitamini sayesinde stresi azaltır. C vitamini, stresli durumlarda ani fizyolojik reaksiyonların rahatlamasına yardımcıdır. Yeşil çay içindeki C vitamini sayesinde stresi azaltır. Sigaranın olumsuz etkilerine karşı savaşmak için C vitamini önemlidir. Ayrıca gribal enfeksiyonlara karşı direnci arttırır. Burası önemli. Grip virüsünün genetik yapısında meydana gelen küçük değişiklikler sonucu hemen her yıl bölgesel grip salgınları oluşur. Neden gribe kesin çözüm sağlayan bir ilaç, ya da gribe karşı %100 koruma sağlayan bir aşısı yoktur?Çünkü grip virüsü değişir. Yaklaşık her 20-30 senede bir ise grip virüsünün genetik yapısında büyük değişiklik oluşur ve yepyeni bir virüs ortaya çıkar. Gribi önlemek diye bir şey söz konusu değildir. İlaçlar, vitaminler, yararlı besinler ve yeşil çay gibi şifalı bitkiler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, grip dahil birçok hastalığa karşı direnç sağlar.

Yeşil çay, içindeki kafein sayesinde gün içindeki performansı etkiler, yorgunluğu azaltır ve vücudu dinçleştirir. Çok tüketildiğinde uykusuzluk yapabilir ama yatmadan içilen bir fincan yeşil çayın vücudu rahatlatmaya da katkısı olduğu için pek bir sakıncası yoktur.

Tüm bu yararlardan faydalanmak için günde en az 3 fincan yaşil çay içmek gerekmektedir. Günde 3 fincan yeşil çay içildiğinde 200-300 mg kateşin alınır. Bir fincan yeşil çaydan alınan antioksidan etkisi bir porsiyon ıspanak veya brokolininkinden bile fazladır. Ama sakın unutma! Ne kadar şifalı olursa olsun, vücuda ne kadar katkısı, yararı olursa olsun her şeyin ama her şeyin fazlası zarar. Uzmanlar günde 5 fincandan fazlasının içerdiği kafein dolayısıyla zararlı olduğu konusunda hemfikir. Hamilelerin de yeşil çay konusunda dikkatli olması gerektiğini söyleyen araştırmalar bulunuyor. Lütfen tüketmeden önce iyice araştır, oku, gerekirse doktoruna danış.

Gülümsetecek ufak bir bilgi: İspanya’daki Murcia Üniversitesi ve İngiltere’deki Norwich Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü araştırmalar, yeşil çayda bulunan polipenol EGCG (bahsettiğimiz kaşein) maddesinden üretilecek olan ilaçlarla, çeşitli kanser hastalıklarının tedavisinin gerçekleştirilebileceğini ortaya koymuştur. 🙂