damacanaSu hayattır derler. Ama bilir misin aslında hayatın kaynağı akan sudur? Evine soktuğun damacanaların sana belki faydadan çok zararı var.

Bugün yeryüzünün diri suları giderek tükeniyor. İnsanların yüzde 75’i şehirlerde yaşıyor ve şehir halkı damacana su tüketiyor. Yani herkes ölü su içiyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki suyun kendisine ait bir kristal yapısı var ve bu dış etkilere son derece açık bir halde bulunuyor. Isıyla, ışıkla, ışınla suyun yapısı değişebiliyor, ufacık bir değişimle de vücuda çok zararlı hale gelebiliyor.

Suyun yapısını bozan sebeplerin en başında elverişsiz ortamda bekletilmesi geliyor. Televizyonların, bilgisayarların, cep telefonlarının ve mikrodalga fırınların yaydığı elektro manyetik dalgalar suyun tabiatını en hızlı bozan faktörlerden. Bunlar nasıl ki suyun yapısını etkiliyorsa, bozuyorsa, bozulmuş bir suyu içmek de yüzde 70’ten fazlası su olan bedenimizin yapısını etkileyip bozuyor. Kötü ortamlarda suyun kristal yapısının bozulduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu şekilde tabiatı bozulmuş suyu onarmanın yolu da onu sağlıklı ortamlarda barındırmakla, dondurup çözmek suretiyle orijinal yapısını geri kazandırmakla mümkün.

SUYU NASIL ONARACAĞIZ?

En temiz ve saf su kaynağından alınan sudur. Akan ve hareket halinde olan su, yapısını sürekli tazeler. Durağan ve uzun süre karanlıkta veya güneş ışınlarına maruz ortamlarda kalan suyun yapısı bozulur, ağırlaşır. O tür suları tüketmek vücuda ciddi zarar verir. O yüzden suları temiz tutmak, en az temiz su elde etmek kadar mühimdir.

Günümüz dünyasında insanların büyük kısmı şehirlerde yaşadığına göre suları kaynağından alarak kullanmak mümkün değil. Bugün şehir insanının büyük çoğunluğu damacana su tüketmekte. Damacanaların, bekletildikleri, uzun süre karanlıkta kaldıkları veya sürekli güneş ışığına maruz bırakıldıkları için mutlaka onarılmaları gerekiyor.

Şehirde yaşayanlar için bunun en kolay yöntemi içilebilir suyu dondurmaktır. Su dondurulunca kendi özel yapısı olan kristallerine tekrar kavuşabiliyor. Bu şekilde dondurulan sular çözüldükten 8-12 saat içinde tüketildikleri takdirde sağlık için hiçbir tehlike oluşturmuyor.

Bu da yapılamayacaksa bekletilmiş damacana suyu içmektense onu bir süre çalkalayıp hareketini arttırdıktan sonra içmek suyun zararını bir nebze azaltıyor.

DAMACANALARA VE PLASTİK ŞİŞELERE DİKKAT!

Evine aldığın her plastik kap, şişe veya damacananın altına bak. Üçgen içinde bir sayı göreceksin. Dibinde 3, 6 ve 7 sayıları bulunan şişe ve kapların içindeki hiçbir gıdayı veya içeceği tüketme çünkü altında bu sayılar yazan plastik kapların içinde gıda ve içecekler bulunmamalı. Diğerlerinin yani 1, 2, 4 ve 5 numaralı kapların içinde ise yiyecek ve içecek bulunabilir. Bu tabi ki onların da tamamen zararsız olduğu anlamına gelmiyor. 3, 6 ve 7 numaralı plastiklerde bulunan BPA’nın çok zararlı olduğu ve kanser hücresini uyardığı biliniyor.

Benim tavsiyem her zaman camı tercih etmen. Daha küçük miktarlarda, cam şişe ve kavanozlardaki ürünleri tercih etmen belki biraz daha pahalı olacak ama sağlığın için, hayat kaliten için değer!