Etiketler

, , ,

dan gilbertMutluluk üzerine yazılanların, çizilenlerin, konuşulanların sayısı yok.

Çoğumuz istediklerimiz gerçekleştiğinde mutlu olacağımızı, aksi durumda ise mutsuz olacağımızı düşünüyoruz. Harvard’lı profesör Dan Gilbert mutluluk kavramına farklı bir bakış açısı getirerek, hepimizin ‘psikolojik bağışıklık sistemi’ne sahip olduğumuzu ve bu sistem sayesinde işler planlandığı gibi gitmese de mutlu olabileceğimizi söylüyor.

Dan Gilbert iki farklı mutluluk biçiminden bahsediyor: Sentetik mutluluk ve doğal mutluluk. Doğal mutluluk istediğimiz bir şeyi elde etme durumu iken, sentetik mutluluk ise, istediklerimizi elde edemediğimiz zaman içinde bulunduğumuz durum.

Hayatımızda bulunan fazla alternatiflerin karar mekanizmamızı ne şekilde etkilediğinden de söz eden Gilbert, çoklu seçeneklerin her zaman içimizde bir şüphe bıraktığını belirtiyor.

Yaptığı deney ve çalışmalarla da düşüncelerini destekleyen Dan Gilbert, mutlu olmak için başımıza çok iyi şeylerin gelmesinin gerekmediğini; piyangoyu kazanan bir insanla, sakatlanan bir insanın mutluluk seviyelerinin aynı olabileceğini iddia ediyor.

TED konferansları kapsamında, yaptığı çalışmaların ayrıntılı detaylarından bahseden profesör Dan Gilbert’in aşağıda ki konuşması izlemeye değer. İyi seyirler!