Etiketler

, , ,

madensuyuEğer sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsan vücudun ihtiyacı olan mineralleri alabilmeli. İnsan vücudu, fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirebilmek için 80’den fazla minerale ihtiyaç duyuyor. İnsanın dolaşım sistemindeki vücudu temizliyor, hücreler de fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için minerallere ihtiyaç duyuyor. Mineral eksikliği olduğunda vücudun dengesi bozuluyor.

Vücut mineral eksikliğini yediğimiz besinlerle giderebiliyor ancak artık yediğimiz ürünler yanlış tarım sonucu mineral bakımından fakir kalmış topraklarda yetiştiriliyor. Besinlere güvenemediğimiz için maden suyu bu konuda yardımımıza koşuyor.

Çözünmüş halde mineral ve gaz içeren kaynak sularına maden suyu adı veriliyor. Daha çoğumuz maden suyunun yararlı olup olmadığından bile emin değiliz. Dr. Yaşar Ateşoğlu’nun 6 sorusu ve 6 cevabıyla doğruları öğrenme vakti geldi.

Maden suyuyla soda arasında ne fark vardır?

Maden suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazıyla birlikte, yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen doğaldır. Soda ise, su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen yapay bir içecektir.

Maden suyu asitli midir?

Maden suyu asit içermez, baloncukları yapan içindeki doğal karbondioksit suyudur.

Günde ne kadar maden suyu tüketebiliriz?

Doğal suların içerdiği zengin mineraller, vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olur. İçeriğindeki zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller dolayısıyla özellikle çocuklar, kadınlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlar, günde en az 2 litre civarında su ve 500 ml maden suyu tüketilmesini tavsiye ediyor.

Çocukların maden suyu içmesi zararlı mıdır?

Maden suyunun bilinen hiçbir zararı olmayıp, aksine vücudumuza sayısız yararı vardır. Büyüme çağındaki çocuklar, kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçlarını karşılamanın en iyi yolu, bolca süt ve doğal suları tüketmeleridir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.

Hamilelikte maden suyu içilir mi?

Hamilelik, beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. İnsan vücudu, bebeği besleyebilmek ve gelişmesini sağlamak için, normalden daha fazla gıda, sıvı, mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmek için, hamilelikte düzenli olarak maden suyu tüketimi tavsiye edilir.

Maden suyu böbrek taşı yapar mı?

Böbrek taşlarının oluşumunda ana sebep, yetersiz miktarda sıvı tüketimidir. Başka bir ifadeyle, hayatı boyunca yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda böbrek taşı oluşumu hızla meydana gelir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez. Ancak esas olan düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.