Etiketler

,

pilatesnefes

Pilates dersleri esnasında öğrencilerin uygulamakta en çok zorlandıkları şey “nefes tekniği”. Hareketleri kavramak, nefesi öğrenmekten daha kolay gerçekleşiyor. Çünkü burada yeni bir bilgi değil, var olan bilgiyi değiştirme durumu devreye giriyor. Doğduğumuz andan itibaren günde sayısız kez aldığımız nefesi, farklı bir teknikle öğrenciye aşılamak gerçekten çok zor.

Peki pilates egzersizleri için nefes neden bu kadar önemli?

Kaslara oksijen dağılımı ve kalbin zorlanmadan çalışması için doğru nefes büyük önem taşımakta. Egzersiz sırasında asla nefes tutulmamalı ya da yanlış şekilde kullanılmamalıdır. Pilates yaparken burundan derin nefes alıp, ağızdan vererek ve tüm nefes boşaltılarak hareket edilmelidir. Tüm nefesin boşaltılması çok önemlidir. Bunun nedeni ise egzersizler esnasında kasların enerji harcaması ve böylece vücudun oksijen ihtiyacının artmasıdır. Vücudumuza fazla oksijen almanın yolu ise iyi boşaltılmış akciğerlerdir. Bu da yavaş ve uzun sürede, göğüs kafesi küçültülerek verilen nefes ile sağlanır. Pilates egzersizleri esnasında önerilen nefes alış-veriş sırası ise, dirence karşı nefes tutmaktan kaçınmaktır. Yani,  kasların zorlandığı esnada nefes vermek ve akciğerleri boşaltmak özellikle önem taşır.

Pilates egzersizlerinde doğru nefes kullanımı, hareketleri doğru tempo ile yapabilmek gibi bir fayda da sağlamaktadır. Nefes alış-veriş tempomuz dingin ve sakin bir şekilde ayarlandığında, en zor hareketleri bile kontrollü bir şekilde yapabilmemizi ve pilates yaptığımız seans süresini verimli bir halde geçirmemizi sağlar. Egzersizlerin hakkını vererek yapmanın en etkili yollarından biri nefes kullanımıdır. Odaklanmayı kolaylaştırır  ve aynı zamanda yaptığımız egzersizin hissettirdiği ağrı ve zorlanma hissine karşı  dayanıklılık sağlar. Doğru nefes kullanmadan yapılan pilates egzersizlerinden alınan verim kesinlikle düşecektir.

Doğru nefes tekniği, aynı zamanda hareketi yapmayı daha kolay kılar. Dirence karşı, nefes vererek yaptığımız egzersiz, karın kaslarımızı aktive ederek, güçlenmemizi ve hareketi rahatlıkla tamamlamamızı sağlar.

Nefesin alınma ve verilme yerlerinin önemli olmasından ötürü, öğrenciler nerede nefes alıp verecekleri konusunda kafalarının karıştığından yakınırlar. Fakat zaman geçtikçe, egzersizler nefesle bütünleşmiş hale gelir. Yanlış nefes söz konusu olduğunda beden aynı verimi alamadığı için, bu yanlışı direk ispiyonlar. Pilates egzersizlerinin seansları arttıkça, nefes tekniği prensibi her hareketin içine kendiliğinden entegre olmuş olur.

Akciğerlerin tamamen boşaltılması başlı başına bir sanattır ve maalesef en önemli adım olan doğru nefesi alıp vermek en az anlaşılandır. – Joseph Pilates