Etiketler

, ,

ImagePilatesin en güzel tarafı nedir biliyor musun? Kilo, cinsiyet, yaş, spor geçmişi ayrımı olmaksızın herkes pilates yapabilir. Pilates, doğru yapıldığında herkese yarar sağlayabilir. İster hayatında hiç spor yapmamış yaşlı biri, istersen 25 yaşında profesyonel bir sporcu ol, pilates sana iyi gelecektir. Tabi ki iyi eğitmen şart.

Pilates hareketlerinin her biri için, doğru bir başlangıç pozisyonu ve bedenin doğal (naturel) duruşu gereklidir. Eğer bunlar uygulanmadan hareket yapılmaya çalışılırsa, hareketten verim alınamaz daha da kötüsü hareket sakatlanmalara neden olur. En azından hareketler kavranana kadar ve vücudun yaptığın egzersizleri anlayana kadar, dersler mutlaka bir eğitmen eşliğinde yürütülmelidir.

Kaliteli ve eğitimli eğitmenlerin bulunduğu pilates stüdyolarına giderek mat ve reformer üzerinde ders için birebir ders alabilir ya da grup derslerine katılabilirsin. Dilersen dersleri teker teker satın alabilirsin. Ya da paket programlardan birini seçebilir ve daha uygun fiyata daha çok ders alabilirsin. Ama herhangi bir yere gitmeden önce o kurumu ve eğitmenlerini araştırman çok önemli. İyi bir eğitmenin (tercihen dünyaca tanınan bir pilates okulundan ya da pilates federasyonundan) belirli pilates eğitmenliği sertifika programlarını tamamlamış olması gerekir. Ders vermeden önce staj dönemini bitirmiş olması ve eğitimlerden sonra dönem dönem mutlaka bilgilerini güncelleyeceği yeni eğitimlere ve seminerlere de katılım göstermesi gerekir.

Şifa olarak nitelendirilen bu egzersiz bile her spor gibi yanlış şekilde yapıldığında ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Özellikle boyun, bel problemlerin, osteoporozun veya eklem sakatlığın varsa mutlaka önce doktoruna danışıp sonra da bir eğitmen eşliğinde pilates yapmalısın.

Seçeceğin kıyafetler esnekliğini ve hareketini kısıtlamayacak tarzda olmalıdır. Hareket esnasında konsantrasyonunu bozabilecek, seni engelleyecek bol kıyafetler yerine vücuda oturan taytlar ve üstler daha çok tercih edilir.

Bilinçli ve eğitimli bir eğitmen, doğru ekipman ve senin vücudun geliştikçe gelişerek ilerleyen bir egzersiz programıyla pilatesin hiçbir riski yoktur.

“Sadece 10 derste farkı hissedecek, 20 derste farkı görecek ve 30 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız.” Joseph Pilates

Bu farkı hissetmenin artık zamanı geldi!